Muzikos (ne)privalu mokytis nuo mažens

„Kai kurie žmonės mano, kad muzikos ugdymas yra privilegija, bet aš manau, kad tai gyvybiškai svarbu, kad išliktume žmonėmis“, – tikina įžymi amerikiečių dainininkė, kompozitorė Jewel.

 

Suaugusiam žmogui jau per vėlu pradėti mokytis muzikos. Ar tokį sakinį girdite dažnai, ypač kai svarstote pradėti muzikos užsiėmimų lankymą? 

 

Šiuolaikiniame muzikos pasaulyje ši įsisenėjusi nuostata vis dar sutinkama, dažnai klaidinanti, bei stabdanti. „Tylos muzikos studijos” įkūrėja ir vadovė dr. Virginija Unguraitytė-Levickienė pripažįsta šią problemą, siūlydama pažvelgti naujomis akimis ir pamiršti senus įsitikinimus.

 

Ilgametę mokymo patirtį sukaupusi muzikė tiki – pradėti mokytis muzikos niekada nevėlu. „Muzikos pamokų suaugusiems niša Lietuvoje  po truputį plečiasi. Vis dėlto, dauguma norinčių pradėti mokytis dažnai susiduria su įvairiomis baimėmis ir visiems girdėta nuostata, kad „mokytis muzikos privalai nuo mažens“. Taip pat pastebiu, kad suaugusius stabdo seniau girdėti neigiami komentarai apie jų pačių muzikinius gebėjimus iš aplinkinių, neretai net pačių artimiausių… Dažniausiai susiduriu su pasakymu „neturiu klausos“. O juk tai tik dar vienas klaidingas įsitikinimas. Nebūtina pačiam tobulai intonuoti skambančią melodiją norint suprasti ar juo labiau tiesiog pajusti joje užkoduotą autoriaus žinutę. Žinoma, informacija apie muzikos stilistiką, žanrus, kartais net pikantiškos detalės apie kūrinių atsiradimo inspiracijas be jokios abejonės padės geriau suvokti klausomo kūrinio muzikinį tekstą ir „užsikabinti“ už jo, galiausiai gal net įtraukiant jį į savo grojaraštį. Todėl, jei jaučiate, kad apsilankius klasikinės ar bet kurio kito stiliaus muzikos koncerte norėtumėte pasijusti labiau „savas“, nedvejokite. Pamirškite visus klausos „neturėjimo“ kompleksus ir ateikite mokytis muzikos DABAR, nepriklausomai nuo amžiaus.” , –  skatina Virginija.

 

Kodėl verta atkreipti dėmesį į suaugusių mokymą?

 

Muzika, anot Virginijos, gali tapti įrankiu praplėsti akiratį. „Man patinka mokymosi visą gyvenimą filosofija. Turime nesustoti save puoselėję, auginę, stebinę. Kaip gi kitaip tobulėsime? – šypsosi meno daktarė, – Nepamirškime ir muzikinės kultūros puoselėjimo. Juk kuo daugiau intelektualių klausytojų, tuo daugiau yra galimybių plėtoti kultūrinį gyvenimą apskritai. Žmonės, kurie supranta daugiau apie muzikos pasaulį  – domisi juo labiau. Kai žinomos įvairiausios muzikos pasaulio detalės, tuomet muzikinės patirtys yra kur kas stipresnės lankantis festivaliuose, spektakliuose ir koncertuose. Atpažįstami kompozitoriai, išugdomas gebėjimas vertinti skirtingų žanrų bei stilių įvairovę.

 

Ar muzikos mokymąsis gali turėti terapinį poveikį?

 

„Kiekvieną kartą prisėdusi prie instrumento, galiu palikti dienos rūpesčius ir įsiklausyti į melodijos tėkmę. Tai – be galo atpalaiduoja,” – pažymi Virginija. Šia mąstysena ji vadovavosi kurdama ir Tylos muzikos studijąSvarbu mokiniams suteikti jaukią ir saugią aplinką muzikuoti. Nepamirškime, kad tik nusiraminę ir išgirdę save, galime sukurti ar išmokti kažką naujo. Būtent dėl šios priežasties Tylos muzikos studijoje kelios pamokos minutės visuomet yra skirtos išgirsti tylą, na o tai padaryti ypač padeda Mindfulness dėmesingumo valdymo praktika.” – toliau dėsto studijos įkūrėja.

 

Kuo skiriasi suaugusių mokymas nuo vaikų? 

 

Iš esmės nemaža dalis muzikos mokymo metodikų gali būti taikomos įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau verta pastebėti, kad suaugusių ir vaikų mokymas turi tam tikrų skirtumų. Kas tinka vaikams – nebūtinai veiks suaugusiems. „Vaikų ugdyme ypač svarbu skatinti įsitraukimą į muzikos pasaulį palaipsniui ir labai kryptingai, neretai tam pasitelkiant žaidybinius muzikos ugdymo elementus, dėmesio valdymo pratimus ir pan. Siekiant apčiuopiamo rezultato vaikų mokyme, reikia suprasti, kad ši ugdymo sritis yra ilgalaikis, kantrybės reikalaujantis procesas. Tuo tarpu suaugę tikisi greitesnio, neretai labiau momentiško mokymosi būdo, kuris galėtų duoti apčiuopiamų rezultatų gana greitu metu. Na, kad ir pavyzdžiui, planuojant vestuvių metines, vienam iš sutuoktinių kyla noras nustebinti savo antrąją pusę ir per pusmetį pasirengti solo pasirodymui visiškai nuo nulio. Kitas scenarijus, siekiant atsipalaiduoti ar tiesiog prasmingai praleisti laiką laukiantis, dalyvaujama muzikos pajūčių pamokose skirtose išskirtinai nėščiosioms. Tad iš esmės suaugusiųjų mokymąsis dažnai trunka trumpiau nei vaikų ir tai yra tiesiog natūralu.

 

Nuo ko pradėti?

 

Jau nuo sausio mėnesio kviečiame visus esamus ir būsimus muzikos mylėtojus prisijungti prie išskirtinio kurso suaugusiems, kurio metu supažindinsime su esminiais faktais apie muzikos pasaulį.

 

6 pamokų kursas suaugusiems daug laiko neužimantys mokymai, kurių metu Jūsų lauks: 

  • Skirtingų muzikos epochų, žanrų pristatymas;
  • Klasikinės muzikos koncertų lankymo etiketas;
  • Įvairių muzikos stilių skirtumai ir panašumai;
  • Intriguojantys faktai apie muzikos pasaulio žinomiausias asmenybes.

 

Tylos muzikos studija tiki, kad muzikos mokymuisi amžiaus limito nėra. Todėl kviečiame kurti naują muzikinę patirtį KARTU!